Här lyfter vi upp namnet Jesus

HERREN, din Gud, bor i dig, en hjälte som kan frälsa. Han gläder sig över dig med lust, han tiger stilla i sin kärlek, han fröjdas över dig med jubel. Sef 3:17

Era hjärtan var inte oroliga. Tron på Gud; tron också på mig, säger Jesus. Joh 14:1

En kyrka för alla människor på Södertörn – välkommen!

Konsert med Vocalsis

Categories: Arkiv

Vocalsis och Nisse Bergman i Huddinge

Konsert med Vocalsis lördagen den 5 september kl 19.00

Vocalsis startade 1997 i hemstaden Huskvarna och består av vännerna Rebecka, Anna, Christine, Louise och Hanna. Deras musik är inspirerad av en mängd olika stilar, som tillsammans med gruppens rika harmonier skapar ett alldeles eget, personligt sound. Sedan 2008 har Vocalsis turnerat regelbundet runt om i landet och sjungit tillsammans med Läkarmissionen. Vocalsis har spelat in 2 skivor. Det går att läsa om gruppen och även lyssna till dem på denna länk.

Vocalsis turnerar bland annat med Nisse Bergman från Läkarmissionen. Nisse har tidigare arbetat för Läkarmissionen i Latinamerika under ett flertal år, både i Bolivia och i Centralamerika. Han har också arbetat som pastor inom pingströrelsen i Sverige.